קשיים ברישוי מקצועות רפואיים לעולים

הפתרון למחסור החמור ברופאים הוא:

להוריד את החסמים לקבלת רישיון לעסוק ברפואה

תהליך קבלת רישוי לרופאים בישראל יכול להוות במקרים רבים מחסום לקליטת רופאים עולים. עקב כך, חלק מהרופאים מחליטים שלא לעלות לישראל, או לעזוב אחר תקופה קצרה או להגר למדינות אחרות או בלית ברירה לא לעסוק במקצועם. דבר זה מביא לא רק לתמריץ שלילי לעליה אלא גם לאי מיצוי ההון האנושי הנמצא בארץ ומונע את פתרון בעיית המחסור ברופאים הקיימת היום. מטרתנו הינה להצביע על החסמים הקיימים בתהליך רישוי לרופאים עולים, כדי להקל על תהליכי הקליטה, לעודד עלייה ולהתגבר על תופעת המחסור ברופאים בארץ. מזה יותר מחמש שנים, ועדת העלייה והקליטה בשיתוף מועצת ארגוני העולים מעלים בפני משרד הבריאות את החסמים הקיימים. מדיניות משרד הבריאות להתעלם ולא לקדם את הסוגיות הבעייתיות. חובתו של משרד הבריאות להתייחס ולתת מענה הולם לצרכי הרופאים העולים מצד אחד ומצד שני לתת מענה למערכת הבריאות בישראל, הסובלת ממחסור חמור ברופאים.   

 

כיום, כפתרון למחסור החמור ברופאים בישראל מערכת הבריאות מציעה להשקיע ברופאים זרים, עם כל המשתמע מכך במקום זאת, על מדינת ישראל להשקיע ברופאים עולים ולהציע תוכניות קליטה ושילוב לרופאים זכאי עלייה מכל העולם

 

מתוך תוכנית רדיו מה- 3 לנובמבר 2010 - דיאלוג עם אליהוא בו און, רשת א'

 

הודעה לעתונות מדיוני ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות

מה-21 ליולי 2010

רופאים עולים יורדים מהארץ בשל מה שהם מכנים "אפליה קשה בבחינות הרישוי".
ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות חה"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו) דנה הבוקר בנושא: רישוי מקצועות רפואיים לעולים,  בהשתתפות  מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, ומנכ"ל המשרד לקליטת העלייה מר דמיטרי אפרצ'ב.
מתוקף פקודת הרופאים מחויבים בוגרי לימודי רפואה בחו"ל ובעלי רישיון לעסוק ברפואה מחו"ל, לעמוד במבחן רישוי כתנאי לקבלת רישיון לעסוק ברפואה כללית בישראל.

פקודה זו פוטרת מבחינת הרישוי בוגרי לימודי רפואה ורופאים ממדינות מסוימות: ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, צרפת, בריטניה ודרום-אפריקה.

ממסמך שהוכן לוועדה על-ידי גב' שלי לוי, ממרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה כי בין שנים 2005-2009 גבוה באופן משמעותי שיעור ההצלחה במבחני הרישוי של תושבים חוזרים שעברו את קורס ההכנה בבית חולים השרון  מזה של העולים החדשים שעברו את קורס ההכנה בבית החולים קפלן.  70% לעומת 45% במועד הראשון   ו-53% במועד מאוחר יותר.

חה"כ ליה שמטוב יו"ר הוועדה הביעה תקווה שישיבה זו תסייע להשגת פתרון לתחושת האפליה הקשה שחשים חלק מהרופאים העולים לישראל, ותמנע ירידה מן הארץ של חלק ניכר מהם שאינם עוברים את בחינות הרישוי, וכן תעודד את עלייתם של רופאים הנרתעים מן הבחינה ומשום כך נמנעים מלעלות ארצה.
היא ציינה כי נושא זה עמד על סדר יומה של הוועדה בכנסת הקודמת וגם בזאת שלפניה ולצערה לא זכה לפתרון ראוי.
"שמענו מארגוני עולים שחלק מהרופאים העולים מקבלים מסרים על הבירוקרטיה ותחושת האפליה, בוחרים לא להגיע לארץ,  ומעדיפים להגר לאירופה ולארה"ב".
אמרה והוסיפה: "מחד, ישנה טענה שבישראל  קיים מחסור חמור ברופאים שעלול להחמיר, ומאידך לא ברור כיצד ההצהרה על הרצון  לעודד עולים רופאים על מנת לכסות חלק מהמחסור מתיישב עם כך שהרשויות המוסמכות נוטות להקשות ולעיתים בצורה בלתי סבירה, על קליטת רופאים עולים".


מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו ציין כי ישנו מתח מסוים בין הרצון של כולנו להיות פתוחים בנושא הקליטה ובין הרגישות שלנו לקבל כמה שיותר אנשי  צוות רפואי למערכת שלנו. כן, קיים מתח בין מחסור ברופאים לבין שמירה על רמת הרפואה בארץ. גם משרד הקליטה מבין סוגיה זו.  הנחתי את הגורמים המקצועיים במשרדי להיערך למועד ב' לבחינת המגן כבר במחזורים הקרובים. לגבי סוגיית פרסום הסילבוסים ציין כי משרדו לא ימנע את המידע הזה והנחה לבחון תוך מספר שבועות פרסומם במידה ואלו קיימים במבחנים של סטודנטים לרפואה ישראלית. ד"ר גמזו ציין כי בוועדה בין-משרדית של משרד הקליטה ומשרד הבריאות נבחן רעיון לבחון את המועמדים עפ"י דרוג של אונ' בחו"ל . כל דירוג שיוצע כשינוי לתקנות יצטרך לעמוד במבחן בג"ץ. גם נושא עידוד תושבים חוזרים וכמה מהם נשארים כאן ייבדקו. ד"ר גמזו הבטיח שמשרדו יערוך סקר בקרב רופאים שעלו לישראל בשנים האחרונות ובחרו לעזוב את ישראל  ובקרב תושבים חוזרים, על-מנת  ללמוד על הקשיים שעמם הם מתמודדים.  הוא הדגיש שנושא זה חשוב, משרדו אינו מנפנף אף אחד והם אינם אדישים למצב. כמנכ"ל המשרד הוא ציין שהוא לוקח את הנושא קרוב לליבו ולעשייתו.

מנכ"ל המשרד לקליטת העלייה מר דמיטרי אפרצ'ב ציין שהסוגיות לא פשוטות ברמה הבירוקרטית, מפני שברור לחלוטין כי למדינה יש אתגר לא פשוט של מחסור ברופאים ויש לא מעט רופאים שנמצאים בקנה. יש צורך בשיתוף ההסתדרות הרפואית שתקל בנושא. הסוגיה מתחלקת לכמה חלקים:  צעירים יוצאים לחו"ל ללמוד רפואה  מפני שרף הכניסה בפסיכומטרי ללימודי רפואה באוניברסיטאות בארץ  הוא 740  ויותר. יש לגרום לכך שהם יחזרו לארץ כי הפיתוי בחו"ל לא קטן. התנאים שם טובים יותר. בשל המחסור ברופאים  בארץ יש למצוא דרך להקל עליהם מבלי לפגוע ברמת הרפואה.  "אני מקווה שהוועדה הבין-משרדית שהוקמה תמצא פתרונות יעילים" ציין והוסיף: "אני מבין שהסוגיות שמשרד הבריאות צריך להתמודד איתן מבחינת  תקנים של בתיה"ח ומבחנים למתן אישור לעסוק ברפואה הם לא פשוטים". 

פרופ' חיים דורון, יו"ר חבר הנאמנים במכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות  הסביר כי המצב הנוכחי מחטיא את שלוש מטרות: רמת הרפואה בארץ, עידוד העלייה והקליטה  והתאמה למבנה מערכת הבריאות היום.  אין כיום ראייה כוללת בחיפוש אחר פתרון יסודי.  המידע שעובר לרופאים פוטנציאליים מחו"ל שהבחינה היא קשה וכאשר  מגיעה שמועה אפילו של בודדים שבגלל הקושי הם ירדו מהארץ והתקבלו לעבודה בספרד או באנגליה יש כאן משהו יסודי שהוא לא בסדר. המדינה הסתבכה עם הנושא הזה. ביטול הפטורים בצורה גורפת היא משגה. ישראל תצטרך לבטל את הפטורים כי אנחנו בתקופה של מחסור ברופאים. היום לרופא שבא בלי התמחות קשה להתקבל לעבודה בקופות החולים: כללית, מכבי ולאומית.          פרופ' דורון הציע לערוך רביזיה יסודית ומקיפה בכל התחום על-מנת להשיג את המטרות לא על חשבון הרמה של הרופאים אלא על חשבון התאמה למערכת הבריאות היום.

ד"ר אמיר שנון, מנהל המחלקה למקצועות רפואיים: ציין כי לדעתו קיימת אפליה היסטורית ובהחלט יכול להיות שהיא שגויה. ידוע שבחלק מהמדינות שמקבלות פטור רמת הרפואה שם השתנתה.  לדעתו בחינות רישוי חייבות להתקיים כי זה המדד הנכון לבדוק את רמת הרופאים שרוצים לעסוק ברפואה בישראל. משרד הבריאות אחראי על בריאות הציבור וזה נר לרגלנו. יש מקום לרביזיה. ולדעתו יש מקום לביטול הפטורים . מספר העולים מהמדינות שיש להם פטור הוא קטן ולדעתו בחינה אחידה חייבת להתקיים. הוא הוסיף שהסטטיסטיקה הוכיחה כי קורסי ההכנה הם נדבך חשוב לקראת המבחן.

פרופ' הרברט פרוינד, המועצה המדעית בהסתדרות הרפואית בישראל ציין כי במועצה שואפים לשילוב הוגן ונכון בין שמירה על רמת הרפואה לתושבי המדינה  לבין הרצון העז שלנו לקלוט עולים,  מנסים לנווט בין שתי הקצוות הללו ומידי פעם גם חוטאים ועושים שגיאות. קשה להגיע למצב שכולם יהיו שבעי רצון. בשנים האחרונות שונה מבנה הבחינה ואפשרנו לגשת ל-3 מבחני מגן במשך שנתיים . כיום בודקים רק 5 מקצועות מתוך כל מקצועות הרפואה, לעומת ארה"ב שם בודקים את כל מקצועות הרפואה  וזו הנחה גדולה לנבחנים.

ד"ר איסידרו לאון ביבר, רופא כללי (עלה מארגנטינה בשנת 1999) טען כי ניגש לבחינות 18 פעמים ונכשל. "ניגשתי לקורס הכנה לקראת הבחינה. לימדו אותנו רפואה אבל לא רצו שנעבור את המבחן. שיעורי הכישלון בבחינות הרישוי הם גבוהים. במקרה שלי זה 100% כישלון. לדעתי  מערכת הבריאות חולה, המדינה חולה כי זה בולם את קליטת העלייה".

עו"ד ליאון אמיראס, יועץ משפטי במועצת ארגוני עולים ציין כי הסוכנות היהודית והמשרד לקליטת העלייה פעלו לסייע לרופאים העולים אבל משרד הבריאות לא עשה דבר.


להלן החלטות הוועדה:

1. הוועדה קוראת למשרד הבריאות, משרד הקליטה וההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) לבחון מתן רישיון לעסוק ברפואה לעולים רופאים בוגרי אוניברסיטאות בעלות שם עולמי, אשר נמנות בין 300 האוניברסיטאות המובילות בעולם בתחום הרפואה. 
2. הוועדה מבקשת ממשרד הבריאות, משרד לקליטת העלייה וההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) לבנות מנגנון לעידוד חזרה של סטודנטים מצטיינים ישראלים (תושבים חוזרים) אשר סיימו לימודי רפואה בחו"ל, כולל הבטחת מקומות לסטאז'  טרם הגעתם.
3. עוד קוראת הוועדה לאפשר לעולים ותושבים חוזרים מועד ב' למבחן מגן לקראת מבחני הרישוי, בסמוך למועד א' או לגשת למבחן הרישוי הבא.
4. וכן, לבחון פרסום סילבוס של מבחן הרישוי לפחות חודשיים לפני מבחן הרישוי, בציון המשקל של כל נושא במבחן.
5. הוועדה מבקשת לבחון צירופו כחבר או משקיף של פרופ' חיים דורון לצוות הוועדה הבין-משרדית העוסקת בנושא זה.
6. הוועדה מבקשת לבחון את המלצתו של פרופ' דורון לערוך רביזיה יסודית ומקיפה בכל התחום, בהתייעצות עם גורמי המקצוע.
7. לסיכום, הוועדה מחליטה שעל משרד הבריאות בשיתוף עם משרד הקליטה וההסתדרות הרפואית בישראל לפתח הקלות נוספות בתהליכי הרישוי לרופאים עולים ותושבים חוזרים