על הוצאת דרכון פורטוגלי ואזרחות פורטוגלית ליהודים ממוצא מצרי

ישראלים רבים חפצים כיום בהוצאת אזרחות אירופאית ודרכון אירופאי.

לעתים בתור אמצעי גיבוי למקרה שיאלצו לעזוב את הארץ ולהתחיל חיים חדשים, ולעתים מתוך הכרת ההזדמנויות הרבות להתפתחות אישית ומקצועית שהבעלות על דרכון אירופאי מקנה.

אף שבעבר הלא רחוק, האפשרויות העיקריות עבור מי שחשקה נפשו בדרכון אירופאי, היו הנפקת דרכון פולני, רומני או גרמני, הרי שנכון להיום, גם לישראלים מעדות המזרח, היינו – הספרדים, וצאצאיהם זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי.

כיצד זה מתאפשר ומהם תנאי הסף לקבלת דרכון פורטוגלי? על כך במאמר הבא.

 

על הזכאות לאזרחות פורטוגלית ליהודי מצרים – הרקע ההיסטורי

במאה ה- 15 יהודים רבים שהתגוררו באזור ספרד ופורטוגל (חצי האי האיברי לשעבר) גורשו מבתיהם ונאלצו להשאיר את חייהם מאחור.

זאת עקב החלטה שרירותית של שלטונות ספרד ופורטוגל לחייב את היהודים לבחור בין המרת דתם לנצרות או עזיבת ביתם לצמיתות. אותם יהודים נאלצו בלית ברירה להגר למדינות אחרות בעולם, כגון: מצרים, טוניס, בולגריה, יוון, אלג’יר, מרוקו, וכן הלאה.

בשנת 2015 החליטו השלטונות הספרדים והפורטוגלים לנסות ולתקן את העוול ההיסטורי האיום שגרמו ליהודים, וחוקקו חוק בשתי המדינות במקביל, אשר הגדיר שיהודי ספרד ופורטוגל ו / או צאצאיהם שיוכלו להוכיח את היותם נצר ליהדות אנוסי ספרד ופורטוגל, יוכלו לקבל אזרחות מחודשת.

חוקי ההתאזרחות הספרדיים והפורטוגליים הם שונים אלו מאלו. במרבית המקרים תנאי הסף הפורטוגזים מקלים יותר מתנאי הסף הספרדיים, ולכן ישראלים רבים מעדיפים לפנות להליך קבלת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי, במקום לבקש אזרחות ספרדית.

 

האם גם יוצאי מצרים וצאצאיהם זכאים לבקש אזרחות פורטוגלית?

יהדות מצרים היא קהילה עתיקת יומין, שרובה ככולה עלתה לישראל במרוצת 100 השנים החולפות.

רוב צאציהם של היהודים שמוצאם במצרים נולדו כאן על אדמת ישראל, כך שהזיקה שלהם למצרים אינה עמוקה כמו הקשר של ההורים והסבים שלהם. יחד עם זאת, הסיכוי של צאצאים אלו לקבל אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי, הוא גדול למדי, היות ורבים מבין היהודים שמוצאם מצרי, הם למעשה מגורשי ספרד ופורטוגל. 

 

אבל למה לא להוציא דרכון מצרי?

נכון להיום אף יהודי ששורשיו נטועים במצרים, לא יכול להוציא דרכון מצרי.

ליתר דיוק, הוצאת אזרחות מצרית ודרכון מצרי אינן אפשריות עבור יהודים כלל, ללא קשר למוצאם או להיסטוריה שלהם. כך או כך, אזרחות מצרית אינה מציעה תועלות מיוחדות לרוב היהודים בעולם, לעומת החלופה של קבלת דרכון פורטוגלי שהיא משתלמת בהרבה.

 

מהם היתרונות שמקנה דרכון פורטוגלי ליוצאי מצרים?

היות ודרכון פורטוגלי הוא למעשה דרכון אירופאי לכל דבר ועניין, נלווים אליו הרבה יתרונות. קודם כל, ישראלים ממוצא מצרי שבוחרים להוציא אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי אינם נדרשים לוותר על האזרחות הישראלית שלהם, כך שבאפשרותם להחזיק 2 דרכונים באמתחתם ולהנות מכל העולמות.

יתרה מכך, הדרכון הפורטוגלי הוא בין הדרכונים המבוקשים ביותר בעולם. היות ופורטוגל היא מדינה החברה באיחוד האירופי, הבעלות על דרכון פורטוגלי מקנה לכם אפשרות לחיות, ללמוד ולעבוד לא רק בפורטוגל, אלא בכל מדינה אחרת באירופה המשתייכת לאיחוד.

מן הראוי לציין כי הלימודים האקדמיים במדינות האיחוד האירופי הם מסובסדים, כך שסטודנטים לעתים קרובות אינם נדרשים לשלם שכר לימוד כלל, או נהנים משכר לימוד מופחת והטבות נוספות. כמו כן, אזרחי פורטוגל זכאים גם לקבלת טיפול רפואי ברמה מתקדמת בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי.

 

כיצד ניתן לבדוק אם אני עומד בתנאי הזכאות לאזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי?

סיכוייהם של ישראלים ממוצא מצרי וצאציהם לקבל דרכון פורטוגלי הם גבוהים.

במידה ואתם מעוניינים לבדוק אם מדובר באפשרות תקפה לגביכם, עליכם לבדוק אם שם משפחתכם או שם המשפחה של אבות אבותיכם, תואם לשמות המשפחה המופיעים במאגר השמות של מגורשי ספרד ופורטוגל, אותו פירסמו ממשלותיהן. כמובן, קבלת סיוע מקצועי מאיש מקצוע המתמחה בהליכי הוצאת דרכונים אירופאיים ליוצאי מצרים, יכול לקצר עבורכם תהליכים ולהגדיל את סיכוייכם לקבל את האזרחות המיוחלת.

 

מה התהליך הכרוך בהוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי מצרים?

ראשית הליך הוצאת דרכון פורטוגלי עבור ישראלים יוצאי מצרים, הינו בפנייה לקהילת יהודי פורטוגל לשם קבלת אישור רשמי להיותכם צאצאיהם של מגורשי ספרד ופורטוגל.

בדיקת הזכאות הראשונית לאזרחות פורטוגלית תבוצע בתחילה על סמך שם המשפחה וארץ המוצא שלכם, של הוריכם או של סביכם. רשימת שמות המשפחה שבכוחם להעניק זכאות לאזרחות ספרדית או פורטוגלית, היא אדירה בגודלה, ומכילה אלפי שמות משפחה הנחשבים בתור שמות אופיינים ליוצאי המדינות אליהן היגרו אנוסי ספרד ופורטוגל.

היופי בתהליך הנפקת האזרחות הפורטוגלית והדרכון הפורטוגלי, הוא שלא נדרשת ידיעת השפה הפורטוגזית כתנאי לקבלתם, זאת בניגוד להוצאת דרכונים אירופאיים אחרים כמו הדרכון הספרדי. היה ועמדתם בתנאי הסף לקבלת אזרחות פורטוגלית בזכות הקשר המשפחתי שלכם ליוצאי מצרים, השלב הבא של הליך הגשת הבקשה לאזרחות פורטוגלית, יהיה בניית תיק הבקשה שיוגש למשרד הפנים הפורטוגלי. 

 

אלו מסמכים צריך להגיש עם הבקשה לאזרחות פורטוגלית?

בתיק בקשת האזרחות שלכם עליכם לכלול שלל מסמכים וביניהם: 

  • טופס הבקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית (יש למלאו בשפה הפורטוגזית)
  • אישור הזכאות הרשמי שניתן לכם מטעם הקהילה היהודית בפורטוגל
  • תעודת יושר ממשטרת ישראל ומכל מדינה בה חייתם למעלה מ- 3 חודשים (מאומתת נוטריונית)
  • עותק של תעודת הלידה הישראלית שלכם (חתום בחותמת אפוסטיל)
  • מסמכים המוכיחים את זיקתכם לאנשים שבגינם ניתן האישור העקרוני (למשל: סבא או סבתא)
  • צילום הדרכון הישראלי שלכם
  • טופס המפרט את כל כניסותיכם ויציאותיכם מהארץ במהלך שלוש השנים האחרונות
  • עותק מהדרכון הישראלי שלכם (שאומת מול הקונסוליה הפורטוגלית בישראל)

 

מן הראוי להזכיר כי ייתכן כי ידרשו מכם אסמכתאות נוספות לטובת התהליך. כמו כן, יש לשלם דמי טיפול עבור הטיפול בבקשת האזרחות הפורטוגלית.

 

מה קורה לאחר הגשת הבקשה לאזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי?

הליך קבלת האזרחות הפורטוגזית מסתיים כאשר אתם מקבלים לידיכם תדפיס של תעודת הלידה שלכם בשפה הפורטוגזית, ובו מופיעים הפרטים האישיים שלכם כפי שהם רשומים בתעודת הלידה הישראלית שלכם. מסמך זה הוא מה שיאפשר לכם להנפיק את הדרכון הפורטוגזי שלכם.

עם תדפיס תעודת הלידה הזה תצטרכו לגשת להצטלם לתמונת הפספורט של הדרכון, ועל בסיסו ימולאו פרטיכם האישיים הן בדרכון הפורטוגלי והן בתעודת הזהות הפורטוגלית שתקבלו.

תוכלו לבצע זאת בשגרירות הפורטוגלית בתל אביב, או לטוס עד פורטוגל כדי להשלים את ההליך בזמן קצר יותר, מול משרד הפנים הפורטוגלי, שממוקם בעיר ליסבון. 

 

כמה זמן אורכת הוצאת דרכון פורטוגלי ואזרחות פורטוגלית לישראלים יוצאי מצרים?

הליך הוצאת אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי צפוי להימשך כשנתיים לאור הכמות הגדולה של אנשים שמגישים בקשה כזו. כאמור, אזרחות פורטוגלית היא אזרחות אירופאית לכל דבר ועניין, והרבה אנשים מעוניינים בה מאחר והיא מקנה שלל הטבות וזכויות לבעלי האזרחות וילדיהם, מתוקף מעמדם כאזרחי מדינה החברה באיחוד האירופי. 

בשורה התחתונה: אם מקור משפחתכם במצרים ואתם מעוניינים לבדוק אם יש לכם זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי ואזרחות פורטוגלית, על מנת לייעל ולקצר את הליך קבלת הדרכון הנחשק, אנו ממליצים לכם להעביר את הטיפול בנושא לגורם מקצועי מיומן.

עורך דין הבקיא בתחום הבקשות לאזרחויות אירופאיות, יוכל לטפל בהיבטים הבירוקרטיים והמורכבים יותר של בקשת האזרחות הפורטוגלית עבורכם ולשפר את סיכוייכם לקבל את הדרכון המיוחל בתוך פרק זמן סביר וללא עיכובים מיותרים.

 

מבנה פורטוגלי בהשתקפות

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
סוכנות לדרכונים אירופאים
השער לאירופה

אנו בסוכנות 'השער לאירופה' עזרנו לאלפי ישראלים לקבל אזרחות אירופאית.

דרכונים שלקוחותינו קיבלו
0
מי זכאי לדרכון?

אם אתם צאצאים למשפחה מארצות אשכנז תהיה לכם אפשרות לקבל דרכון מאותה מדינה, ואם אתם מבני עדות המזרח, יש לכם סיכוי נהדר לקבל דרכון פורטוגלי.

השלבים לקבלת דרכון!

כדי להתחיל את התהליך, תצטרכו לבדוק את זכאותכם לקבלת אזרחות אירופאית, ולאחר שהתברר זכאותכם, אנו בסוכנות נלווה אתכם צעד אחר צעד עד שיהיה לכם דרכון אירופאי ביד.

תהיו בטוחים שאצלנו לא תרגישו את הקושי והטרחה בדרך לאזרחות אירופאית.

בדיקת זכאות לדרכון אירופאי

כל מה שאתם צריכים לעשות כדי לבדוק את זכאותכם זה למלא את הטופס, אנו נבצע את הבדיקות הנדרשות, ללא שום עלות או התחייבות!

ובמקרה שאתם זכאים אנו ניצור אתכם קשר!

בדקו את זכאותכם לקבלת דרכון אירופאי ללא עלות וללא התחייבות!
דרכונים אירופאיים
למעלה ממיליון ישראלים כבר קיבלו דרכון אירופאי